Halux valgus

Bu bozuklukta ayağın baş parmağı doğal duruşunu bozuyor. Bozuklukta baş parmağın ilk bağı dişe ve son bağı içe basılıyor.. yürümekte baş parmak önemli rol oynuyor ve ağırlığı yere aktarma için son kısımdır o yüzden bu parmakta her türlü problem yürümenin kalitesini düşürür. 

Tabanda ağırlık yayılacak yer üç nokta var birinci taban ve diğer iki nokta baş parmakla serçe parmaktır. Bu bozuklukta kabarmalar ortaya çıka bilir ve kişiyi hatta durarken bile zorlar. Normal duruşta baş parmağın eklemi tabandaki ilk kemikle 7 derece bir pozisyon kuruyor. Bu açı 10 dereceden fazla olursa Halux Valgus ortaya çıkar. Bu bozukluk 31 dereceye kadarda görünüyor. Bu bozukluk nedeniyle ikinci parmakta mubtela olabilir ve içe doğru döner. Bu bozukluk doğuş zamanından gelmiş ola bilir. Genelde düz taban olan kişilerde sık görünüyor ama dar olan ayakkabılar özelikle yüksek tabanlı olanlar bu bozukluğu çok etkiler ve ortaya çıkara bilir.

Nedenler

1.

Dar çoraplar ve ayakkabılar özelikle yüksek tabanlı

2.

Düz taban 

3.

İkinci parmağın olmaması( doğuştan ve ya kazadan dolayı)

4.

Baş parmağın eklmelerinde olan iltihaplardan dolayı

5.

Bazı hareketlerde fazla baskıdan dolayı örneğin bal eriyenlerin hareketlerinde göre biliriz

6.

Baş parmağın adduktor kaslarının kısalması

7.

Eklem ve liğament dokularının o kısımda bozulması

8.

Baş parmağın abduktor kaslarında esneklilik

Teşhis

Bozukluğun teşhisi ayakta ön taraftan oluyor. Teşhiste baş parmağın değişmeleri, kabarmalar, ödem ve ayağın deformite olması görünecek. Şakullada baka biliriz, bu yöntemde parantez bacakta dediğimiz gibi şakul tibia üstünden baş parmak ve ya baş parmakla ikinci parmak arasına gelir, ama bu bozuklukta şakul baş parmağın sonuncu, taban kemiğine bağlanan ekleme rast gelir.

Güçlendirme egzersizleri
1.

El parmaklarıyla ayağın başparmağını içe çekerek engel olun 

2.

Parmakları birbirinde uzak tutmaya çalışın

3.

Baş parmağı fleksyon yapınız

4.

Düz tabanda olan bütün egzersizler bu bozukluktada yararlı olacaklar

Esnetme hareketleri
1.

Otururken baş parmağı tutun ve içe doğru çekin

2.

Baş parmakla ikici parmak arasına yumuşak bir şey koyun. Bu iş uzun zamanlı dışa doğru basan kasları esnetir. Bu kumaş tam bu amacıyla medikal ürün satanlar dada satılır

3.

Otururken ayağın iki baş parmağını birbirine sokun ve içe doğru esnetin