Pes cavus (talipes)

Ayaktaki kavis bu bozuklukta açısı artıyor. Yani bozukluk düztabanlık tam tersi olur Bu bozukluk iki turlu meydana gelir.

1.Zamanla kazanılan

Bu bozukluk hastalık ve ya kas zayıflıkları nedenleriyle Zamanla meydana gelir. 

 • Lumbrical kaslarının zayıf olması ve ya felç olması nedeniyle meydana gelebilir
 • Ayak parmakların fleksör kaslarının felci ve ya zayıflaması. Bu nedenle kaval kası tabandan ayağı yukarı ve içeriye doğru çekiyor.
 • Uygun olmayan ayak kabı veya çorap
2.Doğuştan

Bu çeşitte genelde spina bifida dan ve ya myelo displasy Den neden oluyorlar. Elbet bazı nadir çeşitlerde bilmediğimiz nedenlerden meydana geliyor

Pes Cavus’un Seviyesi

Bu aşamada çocuk koşarken herhangi bir şey olmadan yere düşmesinden şikâyetçi oluyorlar. İlk başta bu bozukluğu aşlin kasılmasın bağlatıyorlar. Bu aşamada sadece ayak ve parmakların extensör kaslarının zayıflamasından bozukluğu teşhis ede biliriz. Parmakların normal haline göre açılmasında zora düşür ve az ailir.

Bu durumda ayağın ön kısmında ayak parmakları biraz eğilmiş (fleksiyon) başparmak MPG ekleminden açık halde (ektansiyon) ve ipg ekleminden bükülü bir şekilde duruyor. Bu aşamada aşil tendonunun kısalması kişi tarafından hissedilir. Bu durumun özelliği ayak parmakları yere basınca eğim ortadan kalkar ve normal pozisyona gelir. Eğer bu seviyede eğer bozukluğu olan kişi çocuk olursa ağrısı olmaz. Ama eğer yetişkin ya da yaşlı olursa birçok yürüyüşten sonra ayaklarının altında ağrı hisseder.

Bu seviyede cavus açıkça fark edilebilir. Bütün ayak parmakları pençe pozisyonunu almış ve aşil tendonu kısalmıştır. Ayak tabanın altındaki kaslar kısalmış ve bütün parmaklarMPG ekleminden yukarı kalkmış, İMP ekleminden aşağıya doğru düşmüş. Bu seviyede parmaklar yere basarken normal hale gelmiyorlar. Bu aşamada bozukluğa sahip olan insanlar yürüyüşten sonra yoruluyorlar ve ağrı hissedebiliyorlar. Eğer bu yürüyüş uzun mesafe olursa ağrı başlıyor ve bazen ayakta topuk dikeni çıkabiliyor.

Ayağın kavisi daha da derinleşir ve parmaklar daha çok sert bir şekilde pençe şeklinde durur. Bu seviye sabit(stabil) ve ağırıyla beraber olur ayrıca ayağın dış kısmında nasır oluşur. Bu aşamada kişi yürürken çok acı çeker.

Bu seviye yalnızca felç olan kişilerde görülür. Özellikle de çocuk felcinde. Parmaklar morarıyor ve soğuk bir duruma geliyorlar. Bu durumda kişide ağrılı nasırlar çıkabiliyor.

Pes Cavus’un Ölçülmesi

Pes cavusun ölçmesi için 2 metot yararlı olur

Hibs

Bu metotta fotoğrafta gösterdiğimiz gibi tabandan geçen açı ve parmaklar ekleminden uluşan açıyla yapılacak.

Mary metot

Burada talusla ayak kısmında olan açıyı bağlandırarak açıyı ölçeceğiz

Sonuçlar

 • Ağrı: metalarsalar yüksek baskı altında olmaktan dolayı ağrı oluyor. Bu ağrı yaşlanmakla artar
 • Tabandaki genişlik açısı bitiyor
 • Taban derisi sertleşiyor ve parmak kemikleri dışarı dönebilir
 • Ayaktaki kavis derinleşiyor
 • Ayak parmakların açan kas gruplarının tendonları pürüzlü görünüyor
 • Taban içeriye doğru donuyor
 • Ayak parmaklarının pozisyonu değişiyor
 • Normal ayakla kıyas

Teşhis

Bozukluğa ulaşan kişi yürüyerek ve hareket etmeden ön ve yandan izlenecek. Arka taraftan da tabanın değişmesini kontrol ede biliriz. Ayak parmakları hepsi muayene olunacak. Bozuklukta normal ayakla karşılaştırdığımızda tabanda boş ve yumuşak yer daha fazla görünüyor çünkü bu bozuklukta ağırlığı tabandan yere aktarma genişliği azalır, bu olayı ayna boksla daha kolay göre bilirsiniz. Kavisin artmasıyla beraber aşil ten donundan çizilen çizgi başparmak değil ikinci parmağa gelir. Aşırı derecelerde ayağın dokusu değişir ve ayak iziyle parmaklar bağaya değişir.

Tabandaki kasların, ligamentlerin, dokuların ve aşil tendonunun esnetilecek 

Parmak kaslarının esnetilmesi 

Ayakkabı ve çorap temizliğine önem verilecek

Enfeksiyondan korunacak 

Sıcak suda masaj

Uzun zamanlı durmaktan perhiz edilecek

1.

Oturun ve topuğu yere koyun ve tabanı dışa doğru rotasyun yapın, aynı zamanda parmakları uzaklaştırın

2.

Taban yerle iyice temas etsin ve parmakları açın Ayak parmakları havluyla ekstansyon pozisyonuna götürün ve o pozisyonda bekletin

Güçlendirme Egzersizler

1.

Yerde oturarak dorsi fleksyon hareketini yapın 

2.

Tabanı diğer ayağın parmakları üstüne koyun ve parmaklarda fleksyon yapmaya çalışın

3.

Yerde otururken dorsi fleksyon hareketini eversiyon hareketiyle beraber yapın 

4.

Ayağın başparmağını bir nesneyi direndirerek ekstansyon yapmaya çalışın

Düzeltici Egzersizler

Ağrının geç başlamasından dolayı bu bozukluk geç teşhis edilir bu yüzden düzeltici hareketlere de geç oluyor buna rağmen tabanlık ve ya iyi ayak kabı kulanmasıyaralı ola bilir. Bazı hareketleri aşağıda tavsiye ediyoruz çünkü ayağın rahatlamasına ve bozukluğun daha şiddetlenmemesine iyi olur

 • Ayak parmakların extensör kaslarını esnetmek
 • Ayak parmakların flexör kasların kuvvetlendirmek