Gebelikte Egzersiz

Gebelikte egzersiz yapmadan önce mutlaka hekimin onayı alınmalıdır. Sonrasında hekimin belirttiği kısıtlamalara uyum gösterilmesi önemlidir.

Gebelik öncesi egzersiz yapan kadınlar gebelikte de bazı 

değişiklikler yapılarak egzersizlere devam edebilirler. Ancak, gebelik öncesi egzersiz yapmayan kadınlar, yürüyüş ve yüzme gibi, aşırı çaba gerektirmeyecek, çok yormayacak ve yaralanma ihtimali olmayan hafif tempolu egzersizlere gebeliğin ilk 3 ayında başlayabilirler.

Gebelikte egzersize düzenli olarak devam edilmesi önemlidir. Herhangi bir sağlık problemi olmayan anne adayının düzenli olarak haftada 3 ile 5 kez en az 20 dakika egzersiz yapabilir. 

Egzersizler esnasında vücut ısısının çok yükselmemesi gerekir. Isı artışı başladığı anda bu bebeğe de geçer. Bu nedenle küçük bir dinlenme molası verilip oluşabilecek risklerin önüne geçilebilir. Egzersiz programları anneyi çok zorlamamalıdır. Nefes nefese kalmadan yapılan egzersizler daha faydalıdır.

Çok zorlayan egzersiz programlarından ve anne adayını nefes nefese bırakan yürüyüşlerden kaçınmak oldukça önemlidir. Egzersizlerin vücudu zorlamadan yapılması gerekmektedir. Zorlayan hareketlerde ve programlarda muhakkak yeniden düzenleme yapılmalıdır. Egzersiz programlarında esnemelere ve gevşeme hareketlerine mutlaka yer verilmelidir.